Tiirismaan valloitusta kohti – Yökuppi

Tiirismaan valloitusta kohti

Tiirismaa tuo varmuudella (lähes) kaikille jonkinlaisen mielikuvan onhan kyseessä lähiseutujen korkein mäki kauas näkyvine mastoineen. Suunnistusmaastona Tiirismaa tarjoaa haastetta niin fysiikalle kuin suunnistustaidollekin ja välillä hyvä onni (tai kaveri) pelastaa pulasta, jos lippu ei löydy.

Ensi viikon keskiviikkona on jälleen mahdollisuus päästä haastamaan itseään illan pimentyessä. Pysäköinti aikaisempien vuosien tapaan Tiirismaan kierroksen pysäköintipaikalla (Arvi Hauvosentie 2) tai tienvarressa kohti TV-mastoa. Auringonlaskun myöhäisyyden vuoksi tälläkin kertaa startataan yhteislähtönä matkaan, tavoitteena tasan klo 21.30. Matkaa lähtöpaikalle on noin 600m, osin jyrkkääkin ylämäkeä. Lähtöpaikalle lähdetään kootusti klo 21.15. Saavu siis ajoissa paikalle, jotta saadaan kaikki tätä ennen kirjattua koneelle.

Radoilla A, B ja C ruotsalaista hajontaa, D-radalla ei hajontaa. Kaikilla radoilla tarjotaan mäkeä, reitinvalinnasta riippuen määrä vaihtelee. D-radalla noususumma voi jäädä negatiiviseksi. Paikoitellen rasteja hyvin lähekkäin, TARKASTA KOODIT. Tiirismaan etelärinteellä ja maalin eteläpuolella on tehty metsän harvennusta. Nämä alueet ja uudet ajourat eivät ole kartalla.

A 5,8km 1:10000, B 4,7km 1:10000, C 2,6km 1:7500, D 1,4km 1:7500

Kartta A4, omat muovit mukaan

Edit 20.4.: A- ja B-ratalaiset: mikäli haluat 1:7500 kartan, varaa omasi ratamestarilta viimeistään maanantain 21.4. aikana. Pyrimme järjestämään kartan varanneille, kartan koko A3.

Tervetuloa Tiirismaalle 🙂

Rtm Mari & Jykä, marituokko5(a)gmail.com

Share: