Yökupittelijat pääsevät seuraavaksi Nastolan Turranmetsän monimuotoiseen maastoon. Tapahtumakeskus on Nastolan urheilupyhätössä Urheilukeskuksessa, joka on edelleen nykyisessä talouskurimuksessakin varsin virikkeellinen ympäristö liikunnallisille aktiviteeteille.

Hiihdossa tässä maastossa kilpailleet tuntevat varmasti hyvin kilpalatujen jyrkätmäet ja tiukat mutkat, ja niiden makuun pääsee nyt myös suunnistajat. On maastossa ilmeisesti myös Yökuppia aikoinaan pidetty, edellisen vuosikymmenen loppupuolella ehkä, mutta allekirjoittanut ei muista tai ainakaan myönnä olleensa mukana.
Radat on pyritty ohjeen mukaisina tekemään. D-rata tukeutuu pitkälti valaistuun latupohjaan, mutta valaistus ei ole kovin voimakas ja rastit pitää kuitenkin hakea omaa lamppua käyttäen. Myös muut radat nauttivat aika ajoin LE-Sähköverkon palvelusta, mutta alkukiihdytystä lukuunottamatta pääosin vain poiketen ja päästen kunnon pimeähommiinkin. D ja C -ratojen kiertäessä lähinnä kantavampia maastoja, pääsevät B ja A –radat tamppaamaan myös Turransuolle, joka on tarjonnut unohtumattomia suunnistuskokemuksia ennenkin – luultavasti myös tällä kertaa. Kaiken kaikkiaan maasto on varsin hyväkulkuista ja radat ovat etenkin alussa vauhdikkaita, mutta tarkkuutta rastinotossa kuitenkin vaaditaan. Nousumetrejä kertyy melko paljon, ja siksi ratojen pituudetkin maltillisia. Karttaa päivitetty syksyn kuluessa, jotta se palvelisi yösuunnistuksen harrastajia mielekkäällä tavalla.

Rastipisteillä rastilippu ja leimasin, lähtökohtaisesti ei ole heijastimia. Poikkeuksen tähän tekee D-rata, jonka rastipisteillä on myös heijastin ja jotkin näistä rasteista ovat käytössä myös muiden ratojen alussa ja lopussa. Lähtö ja maali ovat urheilukeskuksen ympäristössä ja K-pisteelle matkaa lähdöstä noin 50 m.
Alustavat ratapituudet:
A-rata 5,7 km / 1:10 000
B-rata 3,8 km / 1:7 500
C-rata 2,6 km / 1:7500
D-rata 1,4 km / 1:7500
A-radan kartta tehty myös 1:7 500 mittakaavalle, tilaa se halutessasi Joonakselta viimeistään maanantaina!
Kartan koko A, B ja C –radoilla A4 ja D-radalla A5. Omat muovit mukaan.
Väliaikalähdöt alustavasti klo 18.40 alkaen, lähtölistalta tuttuun tapaan lähtöaika varaten. Ennen Yökupin virallista alkua Naten juniorit lähtevät omaan harjoitukseensa D-radalle.
Tapahtumakeskuksen osoite on Urheilutie 4 15550 NASTOLA. Pysäköinti itseohjautuvasti Urheilukeskuksen pysäköintialueella, josta 150 m kävely tapahtumakeskukseen. Aloitetaan pysäköimään tiiviisti katsomorakennuksen/skeittipuistonkulmalta, eli tullessa vasemmasta takakulmasta niin uimahallin puoli pysyy väljempänä. Toimisto löytyy yleisurheilukentän koilliskulmasta löytyvän huoltorakennuksen yhteydestä. Jos neuvottelutaidot riittävät, niin wc:t ovat käytössä mutta sen varaan ei kannata laskea. Ei kuitenkaan pukuhuoneita. Viereisessä uimahallissa on kuitenkin sauna lämmin ja sisäänpääsee kohtuullista korvausta vastaan klo 20 asti, uintiaika loppuu 20.30.

Tällä hetkellä sääennuste näyttää mainiota säätä keskiviikko-illalle. Jos se realisoituu, niin A ja B radan suunnistajilla saattaa olla mahdollisuus ihailla kuutamoa Turranlammen maisemarastilla.
Tervetuloa!
Rtm Joonas 0503236785